Článek MF dnes - MPSAD 2011

Vytisknout

Téměř šedesát pěvců z dvanácti zemí světa se sjelo do Karlových Varů, kde v těchto dnech poměřují svůj um. Soutěž vyvrcholí koncertem vítězů a laureátů v pátek 25. listopadu a předáním cen v Karlovarském městském divadle.

KARLOVY VARY Prestižní Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka, jejíž šestačtyřicátý ročník právě probíhá v Karlových Varech, spěje do finále. Akce v letošním roce přilákala téměř šedesát soutěžících z dvanácti zemí světa. Kromě tuzemských pěvců jsou mezi nimi i soutěžící z Islandu, Chile, Finska, Anglie, Jižní Koreje, Polska, Ruska, Ukrajiny, Srbska, Slovinska, Slovenska či Polska. Jejich pěvecké kvality posuzuje již od neděle devítičlenná odborná porota v mezinárodním složení.
Předsedá jí světoznámý slovenský tenorista Peter Dvorský a jejími členy jsou například sopranistka Sonja Ghazarian, pěvec Jürgen Hartfiel, italský odborník Antonio Caragelo, sopranistka Magdalena Hajóssyová, režisér Martin Otava či šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Pánek.
„Od neděle již probíhala první a druhá kola kategorií Píseň, Junior a Opera,“ říká za organizátory soutěže Jana Beranová. Dnes a zítra se uskuteční finálové kolo těchto kategorií, do nějž postoupily tři desítky pěvců. „Soutěž vyvrcholí závěrečným koncertem vítězů a laureátů v pátek 25. listopadu v Karlovarském městském divadle, kde budou předány ceny. Hrát bude Karlovarský symfonický orchestr pod taktovkou Františka Drse,“ dodává Jana Beranová .
Mezinárodní pěvecká soutěž udílí řadu cen. Kromě hlavních cen jsou pěvci oceněni i dalšími pětadvaceti cenami, z nichž je řada cen interpretačních. Úspěch v karlovarské soutěži je pro pěvce prestižním oceněním, jež může být odrazovým můstkem v další kariéře. Interpretační ceny totiž přinášejí i možnost účinkovat na některých z našich i slovenských prestižních operních scénách. Například v pražské Státní opeře, v Národním divadle Praha, Brno, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, ve Slovenském národním divadle a na dalších scénách. Úspěch v minulých ročnících přinesla akce řadě pěvců spojených s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, v loňském roce to byla například Barbora Perná, které publikum tleská jako Terince v Dvořákově Jakobínu či Lucie Hájková, Ilona Kaplová.
Mezinárodní pěvecká soutěž byla založena v roce 1966 a z jejích vítězů od té doby vzešla celá řada vynikajících zpěváků, například světoznámá sopranistka Gabriela Beňačková. I to je pobídkou amotivací pro nové účastníky karlovarského pěveckého klání, však zájem našich i zahraničních účastníků i v letošním ročníku jen dokládá prestiž karlovarské soutěže.

***

FAKTA Ceny Mezinárodní pěvecké soutěže Ceny operních scén České a Slovenské republiky jsou při předání definovány udělovatelem jako hostování nebo nastudování operní role v následujících dvou sezonách. V roce 2011 budou uděleny: * Cena Národního divadla v Praze * Cena Státní opery Praha * Cena Národního divadla v Brně * Cena Národního divadla v Bratislavě * Cena Divadla F. X. Šaldy v Liberci * Cena Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě * Cena Divadla J. K. Tyla v Plzni Zdroj: www.mpcad.cz

O autorovi| Gabriela Špalková, Autorka je spolupracovnicí redakce

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj